בס''ד התשע"ח  


Young Israel of Dallas Synagogue 2018  (5778 - '79)

 
 
Rosh Chodesh: Cheshvan - October 10, (Wednesday)
 
 

Shabbat Updates: (Oct. 12 -13 / 3-4 Cheshvan

Parashat Noach - פרשת נח

Erev Shabbat
 
6:39 PM candle lighting
 
6:05 PM Shir Ha'Shirim / Mincha / Kabbalat Shabbat  

Shabbat
 
8:15 AM Shabbat Shachrit
Torah classes
4:55 PM  In English w/Elishama Medina | בעברית עם רבי משה פוזיילוב
 
5:55 PM Finishing all together the book of Tehillim
 
6:10 PM Mincha / Se'udah She'lishit / Arvit
 
7:34 PM Havdallah / Shabbat ends
 
*Sipur L'shabbat below

-----------------------------------------------------------------------------------

ALL WEEK:

Sunday

Shachrit - 8:00 AM 

Mon-Fri

Shachrit - 6:30 AM

Mincha/Arvit - 6:30 PM

סיפוּר לש

האירוח המושלם – מיכאל ראם
 
השמועה פשטה ברחבי המחוז במהירות, מלך ספרד בכבודו ובעצמו מתכנן לערוך סיור ברחבי המדינה אך הפעם יהיה זה סיור רב משמעות משום שהמלך מתכנן לבחור את אחת הערים הגדולות לבירת המחוז, דבר שיעניק לאזרחי אותה העיר הטבות רבות ומשמעותיות.
 
וכך החל המסע כשהמלך ופמלייתו מדלגים מעיר לעיר המקבלת אותם בהערצה ובקבלת פנים חגיגית כשבכל עיר מנצח ראש העיר על המלאכה בתקווה שהמלך ירום הודו 'יבין' את הרמז ויבחר בעירו כסמל ודוגמא ויעניק לה את התואר של עיר הבירה.
 
שלשת הערים הגדולות במחוז היו הערים בילבאו מלגה וסאוטה, כשהגיע המלך אל העיר הראשונה – בילבאו, אירחו אותו ראשי העיר בפשטות והיה נדמה שהם לא ממש יודעים להעריך את הזכות שנפלה בחלקם. המקום שנבחר לקבלת הפנים היה פשוט ועממי, האוכל שהוגש למלך ומלויו אמנם היה טעים אך אינו מצליח אפילו להזכיר את מטעמי בית המלוכה. אבל ראשי העיר סברו שמכיוון שאוכלוסיית עירם מונה אנשים פשוטים העמלים לפרנסתם, אין שום סיבה לערוך מסיבת פאר מנקרת עיניים לכבודו של המלך. למרות שבפמליית המלך היו מספר שרים שסברו שיש בזה חוסר כבוד, המלך הרגיע אותם באומרו שאינו דורש מנתיניו שיעשו מעבר ליכולתם כדי לכבדו, והמסע המשיך אל העיר הבאה ברשימה – מלגה.
 
כבר כשהתקרבה פמליית הענק של המלך אל העיר, הם הבינו שכאן ממתינה להם קבלת פנים אחרת לחלוטין. מאות מטרים לפני הכניסה לעיר כבר נתלו דגלי ענק שעליהם סמל בית המלוכה הספרדי וכשהתקרבה הפמליה המלכותית אל העיר המתינה להם תזמורת בת שלושים נגנים שניגנו את ההמנון הספרדי, כשבני העיר עומדים משני צדי הדרך כשדגלונים קטנים בידיהם והם מריעים בקול: 'יחי אדוננו המלך!' ראשי העיר קבלו את המלך באולם ענק שעל קירותיו צוירו ביד אמן נופיה היפים של ספרד. והפמליה הענקית התיישבה סביב לשולחנות ערוכים כשברקע נשמעים צליליה הערבים של התזמורת שנשכרה במיוחד לאירוע. ואם חשבו המשתתפים שראו כבר את הכול, כשהגיעה שעת הסעודה הגיעה ההפתעה האמיתית: לשולחנות הוגשו מנות יוקרה עליהם עמלו טובי השפים במשך שבועות ארוכים, אווזים צלויים ביין ונתחי בשר עסיסיים שיושנו בשיטות מיוחדות לצורך האירוע החד-פעמי ועשרות סוגי קינוחים מיוחדים.
 
לאוזניו של המלך הגיעה אף שיחה בין שנים מקברניטי העיר שלחשו אחד לשני כי הם אינם יודעים אם בארמונו של המלך עצמו מגישים מנות כאלו. לסיכום אפשר היה לומר בסיפוק, כי זה היה אירוח מושלם והפמליה המכובדת יצאה שבעה ומרוצה מן העיר והמשיכה הלאה אל תחנתם השלישית העיר סאוטה. השיירה המלכותית כבר לא ידעה למה לצפות אך בכל זאת התקדמה קדימה בדרכה ואכן אנשי סאוטה לא ניסו להתחרות בקודמיהם, בכניסה לעיר נתלה שלט ענק המקבל את פני המלך ובני העיר הרבים עמדו נרגשים כשהם מריעים במטפחות שבידם וקוראים לעבר שיירת העגלות שנכנסה אל העיר: 'יחי אדוננו המלך' תזמורת צנועה נגנה מוזיקה שקטה והאולם שהוכן לצורך קבלת הפנים היה מכובד מאוד אך אינו מזכיר ולו במשהו את זה שבמלגה. המנות היוקרתיות הוגשו אל השולחן והיו אלו מנות אוכל מושקעות במיוחד, אך כשעבר אחד מעוזריו של המלך ליד המטבח שבקצה האולם שמע בחצי אוזן את הטבח הראשי משוחח עם אחד הנכבדים ש'ברור לו שבארמונו של המלך ישנו אוכל הרבה יותר מיוחד'. כך הסתיים לו גם הביקור השלישי והמסע בן החודש הגיע לסיומו והמלך שב אל ארמונו שבעיר הבירה. ליועצי המלך הקרובים היה ברור למי מגיע הכתר ואיזו עיר ראויה לזכות בתואר בירת-המחוז והם אפילו לא המתינו להכרזה הרשמית שהייתה אמורה להתפרסם שלשה ימים לאחר סיומו של המסע.
 
עת ההכרזה הגיעה, בבית המלוכה התמקמו שלושת המשלחות מהערים בהם ביקר המלך כשהם ממתינים בדריכות להכרזה. הקהל הרב שבאולם נעמד על רגליו כשהמלך בכבודו ובעצמו נכנס פנימה והחל לשאת את דבריו: 'האמת היא שהיה לי עונג גדול לפגוש את נתיני הממלכה הנאמנים ולהיווכח כיצד הם עושים כמיטב יכולתם למען כבוד בית המלוכה. ההשקעה הרבה של אנשי מאלגה הייתה ניכרת לעין ולא היה ניתן להתחרות בה. ואכן ברכותי והערכתי הרבה שלוחה אליהם, גם הפשטות והישרות של אנשי בילבאו ראויה להערצה ויש הרבה מה ללמוד ממנה, אך לאחר מחשבה רבה החלטתי כי לבירת המחוז תבחר דווקא - העיר סאוטה שאמנם לא התיימרה להיות המארחת המושלמת אך השקיעה את מירב כוחותיה, המחשבה על עצם ההבנה של אזרחי סאוטה שהם יעשו כמיטב יכולתם, אבל בד בבד הם הבינו שלעולם לא יצליחו להתחרות ביכולותיו של המלך היא זו אשר שבתה את ליבי וגרמה לי להכריז שדווקא לאנשים אלו המכבדים ומוקירים מכל הלב אך יודעים את מקומם ואינם מנסים להרשים את המלך מתוך ידיעה שלמלך אפשרויות בלתי מוגבלות, להם מגיע התואר הנכסף...'
*
אלפי מינים של בעלי חיים נכנסו אל התיבה שלא הייתה גדולה במיוחד ועל פי הטבע לא יכלה להכיל את הספארי הענק הזה, אך זה היה נס גלוי שהמעט הכיל את המרובה. ומצד שני לימד אותנו הקב'ה שגם בעשיית הנס צריך האדם לעשות את ההשתדלות הסבירה, לכן בנה נח תיבה תיבה בגודל סביר המסמלת את ההשתדלות מחד, אך מצד שני מבהירה שלא הכול בידיו של האדם ויש כוח עליון הרבה יותר חזק ממנו
 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Come Visit!

6504 Dykes Way
Dallas, TX, 75230

(972) 386-7162